Flamingo Crutch Exc.
2015
Industrial DesignProduct Design
 
Flamingo Exclusive is a linear bended metal crutch covered with leather.
Shock absorbing and self amortization improved by its own continuous form.

2007 yılında tasarlanan Flamingo kol değneği, sekiz yıl sonra can buluyor. Tasarlandığı günden itibaren yerli ve yabancı kol değneği kullanıcıları tarafından ilgi gören, tasarım bloglarında yayınlanan ve hatta Avrupa’da bir tasarım okulunda sınav sorusuna konu olan Flamingo, İngiltere’de bir ortopedi hastanesi tarafından üzerinde araştırma yapmak için de istenmiştir.

Flamingo ile fiziksel bir engelin, sadece ergonomik bir çerçevede değil psikolojik bir çerçevede de yorumlanması amaçlanıyor. Değerli bir aksesuar gibi tasarlanarak, dahası vücudun doğal bir uzantısı gibi ele alınarak kol değneğinin yerleşik negatif algısı ortadan kaldırılıyor. 

Flamingo kullanıcıya farklı tutma alternatifleri sağlayarak ellere uygulanan basıncı dağıtma imkanı veriyor. Ayrıca kullanımı sırasında uygulanan basınç ile ürünün formu amortisör etkisi yaratarak kullanımı kolaylaştırıyor ve yürüyüşün devamlılığını sağlıyor.

Can Güvenir tarafından tasarlanan ve engellerin tasarım ile aşılmasını amaçlayan Flamingo kol değneği ilk olarak Türkiye Deri Vakfı’nın organizasyonu ile İstanbul Deri Fuarı’nın DesignLab sergisinde yer almış ve sonra Türkiye İnovasyon Haftası’nda sergilenmiştir.


Photography : Halil & Kath
Back to Top