Tasarım sürecine geçmeden önce Kadıköy'ün kimliği araştırıldı. Kadıköy; yaşayan, karakterli bir semt. Kendini zamanın akışına bırakmış, sokaklarından geçen herkesin içine işlemiş anılar barındıran, değişmez alışkanlıkları olan, tanıdık yüzler görmekten hoşlanan bir sokak semti. Bu karakterin mevcut sembollerinden biri olan Petek Pastanesi'nden yola çıkıp, tasarıma karakter kazandıran renk ve malzeme seçimine karar vererek, Kadıköy' e sembol olabilecek bir Simit Arabası tasarımı ortaya çıkarıldı. Kullanılan mavi detaylar ile Kadıköy Belediyesi'nin kurumsal kimliği desteklenmiş oldu.

Simidin dairesel formundan esinlenerek silindirik bir stant tasarımı çalışıldı. Simit arabasının formu sayesinde simit alacak kişi bütün vitrini görerek standın yanına yönlenmekte ve satış standın yanından gerçekleşmektedir. Dairesel form, standın iç temizliğinde de kolaylık sağlamaktadır. Orta simit rafı delikli olması sayesinde, hem içerideki sıcaklığın sirkülasyonunu hem de susamların kolay temizlenmesini sağlamaktadır. Alt yüzeye düşen susamlar, orta alandaki delikli bölmeden aşağısında bulunan çekmeceye düşmekte ve bu çekmece çıkartılarak stant temizlenmektedir.
Standın önündeki desk sayesinde, simit alacak kişi çantasını koyabileceği gibi simidini, ayranını orada tüketebileceği açık bir sosyal alan oluşturulmuştur.

Simitçiler, bütün gün ayakta satış yaptıkları ve bulundukları zemine bastıkları için problem yaşamaktaydılar, bu sebeple standın formunun devamı niteliğinde, yarım daire, ahşap bir podyum çalışıldı. Ayrıca, podyum, stant kullanılmadığı zamanlarda, standa bağlı bir şekilde kaldırıldığında çekmece ve dolaplara ulaşımı engelleyerek, standın güvenliğini sağlamaktadır. Podyumun etrafı branda ile kaplandığında, simitçiyi olumsuz hava şartlarından korumakta ve simitçinin satış yapabileceği alan belirlenmiş olmaktadır.

Watch others...

Back to Top